Bruksizm należy do dolegliwości z dziedziny chorób parasomii, związanych z zaburzeniami snu. Objawia się najczęściej w nocy (bruksizm odśrodkowy), choć może również występować w ciągu dnia (bruksizm środkowy). Chorzy to z reguły osoby z nadwrażliwością na stres, u których zdiagnozowano podwyższone napięcie nerwowe. Bruksizm wiąże się także z wadami zgryzu, zwiększone napięcie lub zaburzenia w mięśniach żucia. Nieleczony bruksizm doprowadzić może do poważnych wad zgryzu, oraz innych towarzyszących mu dolegliwości.

W centrum medycyny estetycznej, bruksizm leczony jest za pomocą toksyny botulinowej. Jest to metoda bezpieczna, bardzo skuteczna i szybka w działaniu. Za pomocą zastrzyków z botoksu możemy spowolnić siłę pracy mięśni policzkowych. Zostają one na okres do 6 miesięcy przyblokowane, wskutek czego impuls nerwowy nie dociera do mięśni i nie powoduje ich nadreakcji.
Zabieg trwa do kilkunastu minut i nie jest bolesny. Działa jedynie w obrębie mięśni, do których został dostarczony, co nie przenosi się w żaden sposób na pracę innych mięśni. Przeciwskazania do przeprowadzania zabiegu są takie same, jak w przypadku innych zabiegów z użyciem botoxu.