Pomimo, że pocenie się jest prawidłowym procesem, to bywa kłopotliwe. Szczególnie jeżeli jest zwiększone. Osoby, które cierpią na nadpotliwość wiedzą jak jest to uciążliwa dolegliwość w życiu codziennym, szczególnie, że często poceniu się (nawet jeżeli nie jest nadmierne) towarzyszy nieprzyjemny zapach (wynik rozkładu potu przez bakterie). Stosowanie dezodorantów, także tzw. antyperspirantów tylko na chwilę zmniejsza problem. Nierzadko powodując dodatkowo podrażnienia lub reakcje alergiczne. Nie bez znaczenia jest też niedogodność jaką jest brudzenie odzieży.

Na szczęście medycyna znalazła rozwiązanie tego problemu – blokowanie działania gruczołów potowych przy pomocy toksyny botulinowej. Jest to aktualnie metoda przynosząca najlepsze rezultaty. W ostrzykniętych miejscach (najczęściej pachy) następuje czasowe zahamowanie pocenia. Do wykonania zabiegu wykorzystuje się preparaty toksyny botulinowej typu A w bardzo małych dawkach, które działają tylko w miejscu podania.

Po podaniu płytko, śródskórnie niewielkich dawek toksyny botulinowej (w obrębie dołów pachowych)  następuje blokada zakończeń nerwowych zaopatrujących gruczoły potowe. Następuje zahamowanie wydzielania potu.  Za pomocą jednego zabiegu można pozbyć się przykrej dolegliwości na kilka miesięcy (jest to indywidualne).