Ortodoncja to nazwa pochodząca od greckich słów orthos-prosty i odous-ząb. Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu, oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Terapia otrodontyczna wpływa nie tylko na właściwe stosunki międzyzębowe, lecz także na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy, stąd coraz częściej ortodoncja nazywana jest ortopedią szczękową, względnie zachowawczą ortopedią szczękową.
Pierwsze wzmianki na temat ortodoncji możemy znaleźć już w pismach Hipokratesa, jednakże dopiero przełom wieku XIX i XX przyniósł szybki rozwój nowoczesnej ortodoncji. W chwili obecnej standardem światowego leczenia ortodontycznego są aparaty stałe, które wraz
z aparatami zdejmowanymi stanowią podstawę efektywnego leczenia ortodontycznego.
Nasz gabinet prowadzi właśnie takie leczenie, zarówno aparatami stałymi jak i zdejmowanymi.

Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu i nieprawidłowości w ustawieniu zębów. Niejednokrotnie to pierwszy poważniejszy krok do pięknego uśmiechu. Wady zgryzu mogą bowiem zakłócać estetykę całej twarzy, z kolei zęby stłoczone, powychylane, nawet wybielone, czy pokryte pięknymi koronkami nie będą zbyt dobrze wyglądać. Leczenie ortodontyczne może być prowadzone aparatami zdejmowanymi lub aparatami stałymi.
Nie ma ograniczeń wiekowych dla leczenia ortodontycznego.

Leczenie ortodontyczne jest też często konieczne jako przygotowanie do dalszego leczenia protetycznego. Stosuje się je także w zapobieganiu i terapii schorzeń przyzębia. Kompleksowe podejście do leczenia zapewnia naszym pacjentom długotrwałą radość z osiąganych efektów. Nasze Centrum współpracuje ze specjalistami z różnych dziedzin, ich bezpośrednie kontakty, a często także wspólne konsultacje pozwalają opracować najkorzystniejszy plan leczenia
i najlepszy sposób postępowania.
 

Większość wad zgryzu można dziś skutecznie skorygować.


Współczesna ortodoncja zajmuje się jednak nie tylko prostowaniem zębów ale także:
• badaniem narządu żucia dziecka w czasie wzrostu i rozwoju,
• zapobieganiem morfologicznym i czynnościowym zaburzeniom narządu żucia,
• leczeniem zaburzeń w obrębie narządu żucia u dzieci i dorosłych.
 


Na czym polega leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne obejmuje zastosowanie wczesnych, prostych metod z ćwiczeniami wykonywanymi przez pacjenta (mioterapia), oraz z wykorzystaniem aparatów ortodontycznych.

Typowe leczenie składa się z następujących etapów:
• wykonanie badania i przygotowanie materiałów diagnostycznych (gipsowe lub cyfrowe 
  modele uzębienia pacjenta, zdjęcia RTG, pantomograficzne i cefalometryczne, oraz
  fotografie twarzy – dla dokładnej diagnostyki (według wskazań)
• ustalenie planu leczenia i omówienie go z pacjentem
• założenie aparatu
• regularne wizyty kontrolne w okresie leczenia (średnio 1-2 lata)
• zdjęcie aparatu po wyleczeniu pacjenta
• utrzymanie efektów leczenia tzw. aparaty retencyjne

Zależnie od wskazań lub życzenia pacjenta, wykonywane są stomatologiczne zabiegi kosmetyczne: czyszczenie, skaling, wybielanie, korekta kształtu zębów.
Najczęściej stosowanymi aparatami w leczeniu wad zgryzu i wad zębowych zarówno
u dorosłych jak i u dzieci są aparaty stałe, złożone z naklejanych na zęby pierścieni i zamków oraz łuków i innych dowiązywanych elementów odpowiedzialnych za działanie takiego aparatu.
Stałe aparaty ortodontyczne sprawdzają się w leczeniu różnorodnych zaburzeń. Współcześnie ich stosowanie łączy się niekiedy z aparatami zewnątrzustnymi, mini-implanatami,
co poprawia skuteczność, przyspiesza i poprawia efekty zwłaszcza w trudnych przypadkach. Zamki nakleja się najczęściej na widoczne powierzchnie zębów (do wyboru są zamki metalowe standardowe, bardzo małe, kolorowe, złote, ceramiczne- białe, przeźroczyste-plastikowe i ze specjalnego kryształu górskiego w zależności od tego, jaki rodzaj zamka wybierzemy aparat będzie mniej lub bardziej kosmetyczny.
Niekiedy zamki lub inne elementy stałych aparatów mogą być naklejane po wewnętrznej stronie zębów, dotyczy to jednak wyłącznie specyficznych warunków u pacjenta, specjalnych wskazań, stosowanie takich zamków jest też znacznie bardziej kosztowne.

Typowe aparaty ruchome stosowane są w leczeniu dzieci. Składają się z plastikowej (akrylowej) płytki, mogącej mieć przeróżne barwy i drucianych elementów (pętli, śrub, klamer), mocujących aparat do zębów i odpowiedzialnych za różnorodne jego działanie. Niestety efekt tego leczenia jest prawie całkowicie uzależniony od zdyscyplinowania pacjenta. Aparat trzeba nosić w ustach kilkanaście, niekiedy ponad dwadzieścia godzin na dobę. Jeżeli czas ten jest krótszy lub dziecko robi sobie kilkudniowe przerwy - efektów nie będzie.

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego należy koniecznie wyleczyć wszystkie zęby.


Zadbane mleczaki

Wady zgryzu mogą mieć różne przyczyny - bywa, że są one wrodzone, ale 80% wszystkich wad ma charakter nabyty i powstaje w ciągu kilku pierwszych lat życia. Jest wiele czynników prowadzących do krzywego ustawienia zębów: ssanie kciuka, używanie nieprawidłowych smoczków czy oddychanie przez usta (np. u dzieci z przerostem migdałka gardłowego lub alergią). Jednak najczęstszym powodem nabytych wad zgryzu jest próchnica, która niestety dotyczy także dzieci z mlecznym uzębieniem, nawet 3-4-latków. Powodem jest zazwyczaj błędne pojęcie rodziców o roli uzębienia mlecznego. Uważają oni, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, bo przecież i tak wkrótce wypadną.
Tymczasem zęby te odgrywają bardzo istotną rolę w rozwoju całego narządu żucia. Jeśli dziecko przedwcześnie straci mleczaki i nie ma czym żuć, tkanka kostna jego żuchwy i szczęki przestaje "pracować", a jej wzrost ulega zahamowaniu. Gdy po kilku latach zaczną się wyrzynać zęby stałe, w takich niedostatecznie rozwiniętych szczękach zabraknie dla nich miejsca - siłą rzeczy będą się więc musiały ustawić krzywo.

Zaniedbane wady zgryzu mogą przysporzyć naszemu dziecku wielu kłopotów. Pierwsze z nich można obserwować już w szkole - dzieci często wyszydzają swoich rówieśników, którzy
w jakiś sposób odbiegają od normy. Może to prowadzić do lęku przed szkołą, zaniżonej samooceny, izolacji i gorszych wyników w nauce.


Zdrowe żucie

Wady zgryzu mają również poważny wpływ na zdrowie całego narządu żucia. Utrudniają one dokładne czyszczenie zębów, co sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego. Z jednej strony, może to być przyczyną próchnicy, z drugiej - prowadzi do paradontozy. Jej rozwój związany jest z nieprawidłowym rozkładem sił działających podczas żucia, przez co kość zębodołów jest nierównomiernie obciążona i może podlegać miejscowemu zanikowi. Prowadzi to do stopniowego obluzowania zębów w zębodołach, a w efekcie - do ich utraty.

Większość wad zgryzu można dziś skutecznie skorygować. Wykorzystujemy do tego celu aparaty ortodontyczne ruchome i stałe.