Strona główna » Chirurgia szczękowa » Odsłonięcie zęba zatrzymanego

Odsłonięcie zęba zatrzymanego

Chirurgiczne odsłonięcie zębów zatrzymanych najczęściej spowodowane jest zaburzeniami prawidłowego wzrostu zębów, gdzie jedynym rozwiązaniem jest ortodontyczne wprowadzenie ich do łuku zębowego.

Powodów może być kilka:

  • Mała szerokość szczęki,
  • Uraz z dzieciństwa,
  • Nieprawidłowy kierunek umiejscowienia zawiązka zęba.

 

Wykonanie zabiegu zawsze poprzedzone jest diagnostyką radiologiczną, czyli wykonaniem zdjęcia RTG. W Kubiak Clinic dysponujemy własną pracownią, dzięki czemu Pacjent ma możliwość wykonania zdjęcia na miejscu.

Odsłonięcia zęba jak i każde inne zabiegi chirurgiczne wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, przez co Pacjent w żadnym przypadku nie odczuwa dolegliwości bólowych. Po zlokalizowaniu zęba przytwierdza się do niego zamek ortodontyczny. Po okresie 15-24 miesięcy dzięki siłom ortodontycznym ząb ma szansę znaleźć się w prawidłowej pozycji w łuku zębowym.

Pojawiają się również takie sytuacje, gdy nie ma możliwości sprowadzenia zęba do łuku. Dzieje się tak, gdy położenie zęba zatrzymanego w stosunku do sąsiadujących zębów jest niekorzystne i może skutkować resorpcją korzeni tych zębów, lub gdy nie da się przykleić zamka aparatu na ząb, a samo leczenie chirurgiczno-ortodontyczne nie przyniesie pożądanych rezultatów.

W takich przypadkach chirurg decyduje się na usunięcie zęba zatrzymanego z ewentualną odbudową tkanki kostnej i wszczepieniem implantu stomatologicznego.