Usunięcie zęba
Chirurgia stomatologiczna, chirurgia bez bólu, chirurgia ortodontyczna
Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba to podstawowy zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej. Zbieg ten jest całkowicie bezbolesny, dzięki wyposażeniu Kliniki w nowoczesny sprzęt oraz innowacyjne znieczulenia. Przed zabiegiem lekarz dokładnie planuje swoją pracę, analizując zdjęcie RTG, które wykonujemy na miejscu w naszej pracowni. Dzięki temu zabieg jest całkowicie bezpieczny i przewidywalny. Wielu Pacjentów zastanawia się, w którym momencie należy poddać się zabiegowi usunięcia zęba. Nie ukrywamy, że z racji na indywidualność przypadków odpowiedź ta nie jest tak oczywista, jak mogłoby się to wydawać – istnieją jednak jednoznaczne przypadki, w których niezwłocznie należy udać się do chirurga.
Kiedy chirurg podejmie decyzję o usunięciu zęba?
Czasem zdarza się, że w miejscu po usuniętym kilka lat temu zębie widoczny jest stan zapalny, który wiąże się z pojawieniem się obrzęku, bólu, czy ropniem. Po wykonaniu zdjęcia RTG okazuje się, że w tej okolicy pozostał nieusunięty fragment korzenia zęba. Takie pozostawione korzenie mogą przez wiele lat nie dawać objawów i bardzo często wykrywane są przypadkowo.
Na ekstrakcję zęba chorego dentyści decydują się w sytuacji pojawienia się:
- rozległej próchnicy;
- znaczącego złamania zęba;
- zaawansowanej paradontozy;
- niemożności wykonania lub braku skuteczności leczenia kanałowego;
- ropnych zapaleń, martwicy czy zgorzeli miazgi;
- wyraźnej wady zgryzu;
- powracających stanów zapalnych tkanek okołowierzchołkowych.
Do konieczności usunięcia zęba stałego może doprowadzić także wada rozwojowa, taka jak zatrzymane lub nadliczbowe zęby, a także przetrwałe mleczaki. Istnieją przypadki, w których lekarze decydują się także na usunięcie zębów zdrowych – chirurgiczne usuwanie ósemek, które wykonuje się najczęściej przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.
Ekstrakcja zęba u chirurga stomatologicznego
W naszej Klinice ekstrakcję zęba wykonuje chirurg stomatologiczny po ówczesnym podaniu środka znieczulającego – zabieg wykonywany jest w taki sposób, aby Pacjent nie odczuwał żadnych dolegliwości bólowych. Bardzo ważne jest zachowanie kości wyrostka zębodołowego po ekstrakcji zęba, które osiąga się dzięki zminimalizowaniu inwazyjności zabiegu.
Po wykonanym zabiegu Pacjent otrzymuje zalecenia, okłady lodowe oraz sterylne gaziki, by jego rekonwalescencja była jak najszybsza. Jeśli wystąpi taka konieczność – tuż po trwałym usunięciu zęba Pacjent otrzyma zalecenie antybiotykoterapii, wraz z receptą.
Czy można zapobiec wyrywaniu zęba?
Systematyczne wizyty kontrolne u dentysty pozytywnie wpływają na stan naszej jamy ustnej – wcześnie wykryty, a w efekcie sprawnie wyeliminowany problem zminimalizuje lub całkowicie wykluczy ryzyko pojawienia się stanów chorobowych, mogących skutkować koniecznością wykonania chirurgicznego usunięcia zębów.