SKALING- usunięcie kamienia i osadu
Odpowiednia higiena jamy ustnej pomaga uniknąć stanów zapalnych dziąseł, nadwrażliwości szyjek zębowych, oraz paradontozy.
Zabieg higienizacji powinien być pierwszym etapem od którego rozpoczyna się leczenie zębów. Regularne usuwanie kamienia i osadu przez higienistki ma na celu zmniejszenie do minimum powstawania środowiska odpowiedniego do rozwoju bakterii próchnicotwórczych.
Czym jest skaling?
Skaling jest zabiegiem, który polega na usunięciu kamienia nazębnego osadzającego się głównie w okolicach szyjek zębowych. Powstający nad i pod dziąsłami kamień nazębny stanowi idealne środowisko dla bakterii rozwijających się w obrębie jamy ustnej. Cykliczne gromadzenie się twardego osadu może skutkować pojawieniem się chorób dziąseł np. paradontozy, czy próchnicy.
Zabieg higienizacji wykonywany jest przez doświadczone higienistki za pomocą ultradźwięków. Ultradźwięki wraz z wodą uderzają w kamień powodując jego oderwanie od powierzchni zęba. Pod koniec zabiegu każdy ząb zostaje wypolerowany, co sprawia, że jest gładki i odporny na ponowne osadzanie się kamienia.
Kiedy potrzebny jest zabieg higienizacji?
O tym z jaką częstotliwością powinny być wykonywane profesjonalne zabiegi higienizacji informuje lekarz, lub higienistka biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta. U osób palących, czy pijących spore ilości herbaty, lub kawy osad i kamień gromadzi się szybciej, co wiąże się z koniecznością częstszego wykonywania higienizacji.
Do gabinetu Kubiak Clinic w celu przeprowadzenia higieny jamy ustnej powinny zgłosić się osoby u których występuje:
- Osad nazębny,
- Kamień nazębny,
- Krwawienie podczas szczotkowania,
- Zaczerwienienie i obrzęk dziąseł,
- Nieprzyjemny oddech.
Konieczne jest uświadomienie Pacjenta, że jeśli występuje u niego widoczny kamień nazębny niemożliwe jest jego usunięcie poprzez szczotkowanie zębów.
W tym przypadku należy użyć skalera ultradźwiękowego.
Ostatnim, równie ważnym etapem jest profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej.6
Po usunięciu kamienia nazębnego wraz z osadem na zęby nałożony zostaje lakier lub żel, który zawiera fluor. Fluor wzmacnia szkliwo zębów, a te staje się bardziej odporne na aktywne działanie bakterii odpowiedzialnych za próchnicę.